Reflünüz varken uykunuzu nasıl geliştirebilirsiniz?

Reflünüz varken uykunuzu nasıl geliştirebilirsiniz?

Gastroözofageal reflü hastalığı(GERD), mide asidinin yemek borunuzdan aktığı kronik bir durumdur. Çoğumuz hayatımızın bir noktasında mide ekşimesi veya asit reflü yaşarken, asit reflü belirtilerimiz kronik ise ve haftada iki kereden fazla acı çekiyorsak GERD olabilir. Tedavi edilmezse, uyku bozuklukları gibi daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.
Uyku apnesi olan kişilerin GERD sahip olması da yaygındır. Uyku apnesi, uyku sırasında sığ nefes alma veya nefes almada bir veya daha fazla duraklama yaşamanızdır. Bu duraklamalar birkaç saniye ile birkaç dakika arasında sürebilir. Duraklamalar saatte 30 kez veya daha fazla da olabilir. Bu duraklamaları takiben, tipik solunum normal olarak devam eder, ancak genellikle yüksek boğulma sesiyle birlikte.
Uyku apnesi gün boyunca kendinizi yorgun ve uyuşuk hissetmenize neden olabilir, çünkü uykuyu bozar. Genellikle kronik bir durumdur. Sonuç olarak, gündüz çalışmasını engelleyebilir ve günlük aktivitelere konsantre olmayı zorlaştırabilir.
Öksürme ve boğulma gibi GERD semptomları, uzanırken veya uyumaya çalışırken kötüleşir. Asitin mideden yemek borusuna geri akışı boğazınız ve gırtlak kadar yüksek olabilir ve öksürük veya boğulma hissi yaşamanıza neden olur. Bu uykudan uyanmanıza neden olabilir.
Bu belirtiler endişe verici olsa da, uykunuzu iyileştirmenin birçok yolu vardır.
Uyku takozu kullanın : Büyük, özel olarak tasarlanmış kama şeklindeki bir yastıkta uyumak bu konuyla ilgili uyku probleminizi yönetmede etkili olabilir.
Yatağınızı eğin
Yatağınızın başını yükseltmek başınızı yükseltir, bu da mide asidinizin gece boyunca boğazınıza geri akma olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir.
Yatağınızın başını 1-2 cm yükseltmek genellikle yararlı sonuçlara yol açabilir.
Yatmak için biraz bekleyin: Yedikten sonra çok erken yatmak GERD semptomlarının alevlenmesine ve uykunuzu etkilemesine neden olabilir. Yatmadan en az üç ila dört saat önce yemek bitirmenizi öneririz. Ayrıca yatmadan atıştırmalıklardan da kaçınmalısınız. Köpeğinizi yürütün ya da dinlendirici bir yürüyüşe çıkın.
Araştırmalar düzenli egzersizin uykuyu iyileştirebileceğini ve düzenleyebileceğini söylüyor.
Kilo kaybı da reflü azaltmak için etkili bir yoldur. Kilo vermek karın içi basıncını düşürür, bu da reflü olasılığını azaltır.
Yaşam tarzı değişiklikleri genellikle uyku kalitenizi iyileştirir, ama bazen bu rahatsızlığı olan kişilerin tıbbi tedaviye ihtiyacı olabilir. Bu gibi durumlarda doktorunuza danışın, o sizin için en uygun tedaviye karar verecektir.
#dahiliye #doktor #reflü

Gastroesophageal reflux disease (GERD) is a chronic condition in which stomach acid flows through your esophagus. While most of us experience heartburn or acid reflux at some point in our lives, our symptoms of acid reflux can be GERD if we suffer more than twice a week. If left untreated, it can lead to more serious health problems, such as sleep disorders.
It is also common for people with sleep apnea to have GERD. Sleep apnea is when you experience one or more pauses during sleep, shallow breathing or breathing. These pauses can take from a few seconds to a few minutes. Pauses can also be 30 times or more per hour. Following these pauses, typical breathing continues normally, but usually with high choking sound.
Sleep apnea can make you feel tired and drowsy during the day because it disrupts sleep. It is usually a chronic condition. As a result, it can prevent daytime work and make it difficult to concentrate on daily activities.
GERD symptoms, such as coughing and suffocation, worsen while lying down or trying to sleep. The backflow of acid from the stomach to the esophagus can be as high as your throat and throat, causing you to experience a feeling of coughing or suffocation. This may wake you from sleep.
While these symptoms are alarming, there are many ways to improve your sleep.
Use a sleep wedge: Sleeping on a large, specially designed wedge-shaped pillow can be effective in managing your sleep problem.
Tilt your bed
Raising your bed’s head raises your head, which can help reduce the possibility of your stomach acid flowing back into your throat overnight.
Raising the head of your bed by 1-2 cm can often lead to beneficial results.
Wait a little to go to bed: Lying too early after eating can cause GERD symptoms to flare up and affect your sleep. We recommend that you finish eating at least three to four hours before bedtime. You should also avoid bedtime snacks. Walk your dog or go for a relaxing walk.
Studies say regular exercise can improve and regulate sleep.
Weight loss is also an effective way to reduce reflux. Losing weight lowers intra-abdominal pressure, which reduces the likelihood of reflux.
Lifestyle changes often improve your sleep quality, but sometimes people with this condition may need medical treatment. In such cases, consult your doctor, he will decide the most appropriate treatment for you. nasıl