OSTEOARTRİT

OSTEOARTRİT

Osteoartrit nedir?
👉🏼vücuttaki herhangi bir eklemi etkileyebilen çok yaygın bir durumdur. Büyük olasılıkla dizler ve ayaklar gibi ağırlığımızın çoğunu taşıyan eklemleri etkiler. 👉🏼El eklemleri gibi günlük yaşamda çok kullandığımız eklemler de sıklıkla etkilenir.
Osteoartritin ana semptomları, etkilenen eklemlerde ağrı ve bazen sertliktir. Eklemi hareket ettirdiğinizde veya gün sonunda ağrı kötüleşme eğilimindedir. Eklemleriniz dinlendikten sonra sertleşebilir, hareket ettiğinizde oldukça hızlı bir şekilde aşınır. Belirgin bir sebep olmaksızın semptomlar değişebilir.
Etkilenen eklem bazen şişebilir.

🗒Nedenleri
Osteoartrite neden olan şeyin tam olarak ne olduğu hala net değil. Bunun sadece “yıpranma” olmadığını ve osteoartrit gelişme riskinizin bir dizi faktöre bağlı olduğunu bilmekteyiz:
📌Yaş:Osteoartrit genellikle 40’lı yaşların sonundan itibaren başlar. Bu, zayıf kaslar, kilo ve vücudun kendini iyileştirememesi gibi yaş ile birlikte gelen değişikliklerden kaynaklanabilir
📌Cinsiyet:Çoğu eklem için osteoartrit kadınlarda daha yaygın ve şiddetlidir.
📌Obezite:Aşırı kilolu olmak, özellikle diz ve kalça eklemlerinde osteoartrite neden olabilir
📌Eklem yaralanması:Bir eklemdeki büyük bir yaralanma veya ameliyat, yaşamın sonraki dönemlerinde bu eklemde osteoartrite yol açabilir. Normal aktivite ve egzersiz osteoartrite neden olmaz, ancak çok zor, tekrarlayan aktivite veya fiziksel olarak zorlu işler riskinizi artırabilir.
📌Eklem anormallikleri
Anormalliklerle doğduysanız veya bunları çocuklukta geliştirdiyseniz, normalden daha erken ve daha şiddetli osteoartrite yol açabilir.
📌Genetik faktörler:Miras aldığımız genler elde, dizde veya kalçada osteoartrit olma olasılığını etkiler.
📌Diğer eklem hastalığı türleri
Bazen osteoartrit, romatoid artrit veya gut gibi farklı bir tür eklem hastalığından kaynaklanan hasarın bir sonucudur.
Semptomları etkileyen, ancak doğrudan nedeni olmayan iki faktör
📍Hava:Yağmurdan hemen önce ağrının kötüleştirdiğini fark eder.
📍Diyet:Bazı insanlar, belirli yiyeceklerin ağrılarını ve diğer semptomları artırdığını veya azalttığını fark eder.#dahiliye #doktor #izmir #osteoartrit #uzman #içhastalıkları