Kırmızı Gıdalar: Hayatımızın güç kaynağı

Kırmızı Gıdalar: Hayatımızın güç kaynağı

Çileklerden pancarlara, kırmızı meyveler ve sebzeler güç kaynağı niteliğindedir.
Hepimiz günde bir elmanın doktoru uzak tutabileceğine dair klişeler duyduk, ancak çilek, kiraz, ahududu, karpuz, domates ve pancar gibi kırmızı yiyeceklerin tamamı için aynı şey geçerli.
Kırmızı Gıda: Kızılcık
Faydaları: Kızılcıkların laboratuvar çalışmalarında kanser hücrelerinin ölümüne neden olduğu gösterilmiştir, ancak mini boyutlu, bordo renkli meyvelerin yapabileceği tek şey bu değildir. “Kızılcıklar bakterilerin idrar yolu duvarlarına yapışmasını engelleyebilir. Ayrıca C vitamini bakımından zengindir.
Kırmızı Gıda: Domates
Faydaları: Domateslerin prostat kanseri ve meme kanseri koruması ile güçlü bir şekilde bağlantılı iyi bir likopen kaynağı olduğu söylenir. Ayrıca Domates iyi bir potasyum ve C vitamini kaynağıdır, bu da onları kalbi sağlıklı kılar.
Kırmızı Gıda: Ahududu
Faydaları: Ahududu lif bakımından yüksektir, bildiğimiz düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) seviyelerinin düşük olmasına yardımcı olur
Kırmızı Gıda: Karpuz
Faydaları: Karpuz harika bir likopen kaynağıdır ve LDL kolesterolü azaltarak kalp hastalığı riskini azaltabilir.
Kırmızı Gıda: Pembe Greyfurt
Faydaları: “Greyfurt seçerken rengine dikkat ederiz çünkü pembe greyfurt, C vitamini gibi daha yüksek antioksidan seviyelerine sahiptir, aynı zamanda kolesterolü düşürmeye yardımcı olan iyi bir pektin kaynağıdır.
Kırmızı Gıda: Kırmızı Biber
Faydaları: “Kırmızı biber, deri, kemik ve dişlere yardımcı olan olağanüstü bir A vitamini kaynağıdır ve çoğunlukla portakal kadar C vitamini bulunduğunu fark etmeyiz.
Kırmızı Gıda: Pancar
Faydaları: Kök sebze pancarları folat, likopen ve antosiyanin bakımından zengindir.

From strawberries to beets, red fruits and vegetables pack a vibrant nutritional punch.
We’ve all heard the cliche that an apple a day can keep the doctor away, but is the same true for a virtual cornucopia of red foods, including strawberries, cherries, raspberries, watermelon, tomatoes, and beets.
Red Food: Cranberries
Benefits: its said that Cranberries have been shown to cause the death of cancer cells in lab studies,But that’s not all these pint-sized, maroon-colored berries can do. “Cranberries also can stop bacteria from sticking to the urinary tract walls. Cranberries are also rich in vitamin C.
Red Food: Tomatoes
Benefits: its said that Tomatoes are a good source of lycopene, which is strongly connected with prostate cancer and breast cancer protection. Tomatoes are also a good source of potassium and vitamin C, which makes them heart healthy.
Red food: Raspberries
Benefits: Raspberries are high in fiber, which we know helps lower levels of low-density lipoprotein (LDL)
Red Food:Watermelon
Benefits: Watermelon is a great source of lycopene and it may decrease the risk of heart disease by decreasing LDL cholesterol.
Red Food: Pink Grapefruit
Benefits: “You want to go for color when you choose grapefruit, because pink grapefruit has higher levels of antioxidants, such as vitamin C amd its also a good source of pectin, which helps lower cholesterol.
Red Food: Red Pepper
Benefits: “Red pepper is a phenomenal source of vitamin A, which helps with skin, bones, and teeth. And mostly we don’t realize that they have as much vitamin C as an orange.
Red Food: Beets
Benefits: A root vegetable beets are rich in folate, lycopene, and anthocyanins.