Kireçlenme – Osteoarthritis

Kireçlenme – Osteoarthritis

Osteoartrit, halk arasında bilinen ismiyle kireçlenme, eklemlerde kıkırdak dokunun yapısında bozulma, kıkırdakta incelme, aşınma ve tahribatın ortaya çıktığı en sık görülen eklem hastalığıdır. En sık diz, kalça, el bileği ve omurgada görülmektedir.
Yaşlanan Vücut:
Yaşlandıkça, ayakta durduğunuzda, merdiven çıktığınızda veya egzersiz yaptığınızda hafif ağrı veya ağrı hissetmek yaygın bir durumdur. Beden genç yaşlarda olduğu kadar çabuk iyileşmez.
Ayrıca, kıkırdak doğal olarak bozulur ve bu da ağrıya neden olabilir. Eklemleri yastıklayan ve daha kolay hareket etmelerine yardımcı olan pürüzsüz doku yaşla birlikte kaybolur. Vücudun doğal amortisörleri yıpranır. Ayrıca yaşlandıkça kas yoğunluğunu ve kemik gücünü kaybedersiniz.
Bunun yanısıra aşağıdaki faltörler de kireçlenme nedenleri olabilir;
Kilolu olma;
Aşırı kilolu olmak, özellikle diz ve kalçalarda eklemler, kıkırdak ve kemikler üzerinde ek stres oluşturur. Ayrıca fiziksel olarak aktif olma olasılığınızın daha düşük olduğu anlamına gelir. Günlük bir yürüyüş gibi düzenli fiziksel aktivite, Kireçlenme olasılığını büyük ölçüde azaltabilir.
Aile öyküsü;
Hastalığa sahip aile üyeleriniz varsa, Kireçlenme riskiniz yüksektir.
Cinsiyet ;
45 yaşından önce erkeklerin Kireçlenme olasılığı daha yüksektir.
Meslek;
Bazı meslekler kireçlenme riskini artırır, örneğin:
*tarım
* inşaat
* temizlik
Bu mesleklerdeki insanlar bedenlerini işlerinin bir parçası olarak kullanırlar. Bu, eklemlerinde daha fazla aşınma ve yıpranmaya neden olur ve iltahaplanma daha çok olur.

Osteoarthritis is the most common joint disease At your arthritis, deterioration of cartilage tissue in the joints, cartilage thinning, abrasion and destruction happens. Very common on your knees, hip, wrist and spine.
Aging Body:
It is common to feel mild or painful when you get older, standing, climbing stairs or exercising. The body does not recover as quickly as at a young age.
Also, cartilage is naturally impaired, which can cause pain. Smooth texture that cushions the joints and helps them move more easily disappears with age. Natural shock absorbers of the body wash out. Also lose muscle density and bone strength as you get older.
In addition, the following factors can cause Osteoarthritis;
Being overweight;
Being overweight creates additional stress on joints, cartilage and bones, especially on the knees and hips. It also means you’re less likely to be physically active.
Family history;
If you have family members with the disease, your risk is high.
Gender;
Men are more likely to tend before age 45.
Profession;
Some occupations increase the risk; such as:
*Agriculture
* build
* cleaning
People in these professions use their bodies as part of their jobs. This causes more wear and tear on the joints and inflammation is more.