Karaciğer Hastalıkları Tanı& Tedavi

Karaciğer Hastalıkları Tanı& Tedavi

Karaciğer yetmezliği ve karaciğer hastalığını teşhis etmek için kullanılan testler ve prosedürler şunları içerir:
-Kan testleri.: Bunlar doktorunuza karaciğerinizin ne kadar iyi çalıştığını bildirir. Kanınızın pıhtılaşmasının ne kadar sürdüğünü ölçen bir protrombin zaman testi alabilirsiniz. Akut karaciğer yetmezliği ile kan gerektiği kadar pıhtılaşmaz.
-Görüntüleme testleri. Bunlar, doktorunuzun karaciğerinizde neler olduğunu görmesine ve soruna neyin neden olduğunu bulmasına izin veren fotoğraflar çeker.
*Ultrason
*Abdominal bilgisayarlı tomografi (BT) taraması
*Manyetik rezonans görüntüleme (MRI)
– Biyopsi: Doktor küçük bir karaciğer dokusunu çıkarmak için bir iğne kullanacak ve laboratuarda ona bakacaktır.

Karaciğer Yetmezliği Nasıl Tedavi Edilir?
-İlaç tedavisi: Hekiminizin uygun gördüğüilaç tedavisi zaman geçirmeden başlanmalıdır.
– Destekleyici bakım: Bir virüs karaciğer yetmezliğine neden olursa, bir virüs virüs ilerleyene kadar semptomlarınızı tedavi edebilir. Bu durumlarda, karaciğer bazen kendi kendine iyileşir.
-Karaciğer nakli. Karaciğer yetmezliğiniz uzun süreli hasardan kaynaklanıyorsa, ilk adım karaciğerinizin hangi bölümünün hala işe yaradığını kurtarmaya çalışmak olabilir. Bu başarısız olursa, karaciğer nakli gerekir. Neyse ki, bu prosedür genellikle başarılı olur.

Karaciğer Yetmezliği Komplikasyonları

Hekiminiz aşağıdakileri içeren komplikasyonları önlemek için çalışacaktır:
-Beyin ödemi. Sıvı birikmesi karaciğer yetmezliğinde bir sorundur. Karnınıza ek olarak, beyninizde de birikebilir ve orada yüksek tansiyona neden olabilir.
– Kan pıhtılaşma sorunları. Karaciğeriniz, kan pıhtılaşmanıza yardımcı olarak büyük bir rol oynar. Bu işi yapamadığı zaman, çok özgürce kanama riskiyle karşı karşıya kalırsınız.
-Zatürree ve İYE gibi enfeksiyonlar. Son dönem karaciğer hastalığı enfeksiyonlara yakalanma olasılığını artırabilir.
– Böbrek yetmezliği. Karaciğer yetmezliği, böbreklerinizin çalışma şeklini değiştirebilir ve başarısızlığa yol açabilir.
Karaciğer Yetmezliği Nasıl Önlenebilir?
Karaciğer yetmezliğini önlemenin en iyi yolu siroz veya hepatit riskinizi sınırlamaktır. Bu koşulları önlemeye yardımcı olacak bazı ipuçları:
– Hepatit A ve B’yi önlemek için hepatit aşısı veya immünoglobulin çekimi yapın.
– Tüm gıda gruplarından uygun bir diyet yiyin.
– ideal kilonuzu koruyun.
-Alkol almayın.
-Uygun hijyen uygulayın: Mikroplar genellikle eller tarafından yayıldığından, tuvaleti kullandıktan sonra ellerinizi iyice yıkadığınızdan emin olun. Ayrıca, herhangi bir yiyeceğe dokunmadan önce ellerinizi yıkayın.
-Diş fırçaları ve tıraş makineleri dahil kişisel malzemeleri paylaşmayın.
-Bir dövme veya vücut piercingi alırsanız, koşulların sıhhi olduğundan ve tüm ekipmanın aseptik (hastalığa neden olan mikroplardan arınmış) olduğundan emin olun.
————————-
Tests and procedures used to diagnose liver failure and liver disease include:

Blood tests:These let your doctor know how well your liver is working. You might get a prothrombin time test, which measures how long it takes your blood to clot. With acute liver failure, blood doesn’t clot as quickly as it should.
Imaging tests: These take pictures that let your doctor see what’s going on in your liver and figure out what’s causing the problem. He may recommend
Ultrasound
Abdominal computerized tomography (CT) scanning
Magnetic resonance imaging (MRI)
Biopsy. The doctor will use a needle to remove a small piece of liver tissue and look at it in the lab.
How Is Liver Failure Treated?

Medication: Medication treatment that your doctor deems appropriate should start immediately.

Supportive care: If a virus causes liver failure, a hospital can treat your symptoms until the virus runs its course. In these cases, the liver will sometimes recover on its own.

Liver transplant: If your liver failure results from long-term damage, the first step may be to try to save whatever part of your liver still works. If that fails, you’ll need a liver transplant. Fortunately, this procedure is often successful.

Complications of Liver Failure
Doctors will work to prevent complications, which include:
Cerebral edema; Fluid buildup is a problem with liver failure. In addition to your belly, it can also pool in your brain and lead to high blood pressure there.
Blood clotting problems; Your liver plays a big role in helping your blood clot. When it can’t do that job, you’re at risk of bleeding too freely.
Infections, like pneumonia and UTIs. End-stage liver disease can make you more likely to get infections.
Kidney failure; Liver failure can change the way your kidneys work and lead to failure.

How Can Liver Failure Be Prevented?
The best way to prevent liver failure is to limit your risk of getting cirrhosis or hepatitis. Here are some tips to help prevent these conditions:

-Get a hepatitis vaccine or an immunoglobulin shot to prevent hepatitis A and B.
-Eat a proper diet from all of the food groups.
-Maintain a heathy weight.
-Do not drink alcohol in excess. Avoid alcohol when you are taking acetaminophen.
-Practice proper hygiene. Since germs are commonly spread by hands, be sure to wash your hands thoroughly after you use the bathroom. Also, wash your hands before you touch any food.
-Don’t share any personal toiletry items, including toothbrushes and razors.
-If you get a tattoo or a body piercing, make sure the conditions are sanitary and all equipment is aseptic (free of disease-causing germs). &