Karaciğer Hasarının Erken Belirtileri

Karaciğer Hasarının Erken Belirtileri

Karaciğer, futbol topu büyüklüğünde bir organdır. Karnınızın sağ tarafındaki göğüs kafesinin hemen altında oturur. Karaciğer, yiyecekleri sindirmek ve vücudunuzu toksik maddelerden kurtulmak için gereklidir.
Karaciğer hastalığı kalıtsal olabilir . Karaciğer problemleri, virüsler, alkol kullanımı ve obezite gibi karaciğere zarar veren çeşitli faktörlerden de kaynaklanabilir.
Zamanla, karaciğere zarar veren koşullar, hayatı tehdit eden bir durum olan karaciğer yetmezliğine yol açabilen skarlaşmaya (siroz) yol açabilir. Ancak erken tedavi karaciğerin iyileşmesi için zaman verebilir.
Belirtiler:
Karaciğer hastalığı her zaman belirgin belirti ve semptomlara neden olmaz. Karaciğer hastalığının belirtileri ve semptomları ortaya çıkarsa, aşağıdakileri içerebilir:
– Sarımsı görünen cilt ve gözler (sarılık)
-Karın ağrısı ve şişmesi
-Bacaklarda ve ayak bileklerinde şişme
-Kaşınan cilt
– Koyu idrar rengi
-Soluk dışkı rengi
-Kronik yorgunluk
-Mide bulantısı ya da kusma
– İştah kaybı
– Kolayca morarma eğilimi

The liver is an organ about the size of a football. It sits just under your rib cage on the right side of your abdomen. The liver is essential for digesting food and ridding your body of toxic substances.
Liver disease can be inherited (genetic). Liver problems can also be caused by a variety of factors that damage the liver, such as viruses, alcohol use and obesity.
Over time, conditions that damage the liver can lead to scarring (cirrhosis), which can lead to liver failure, a life-threatening condition. But early treatment may give the liver time to heal.
Symptoms
Liver disease doesn’t always cause noticeable signs and symptoms. If signs and symptoms of liver disease do occur, the may include:

Skin and eyes that appear yellowish
Abdominal pain and swelling
Swelling in the legs and ankles
Itchy skin
Dark urine color
Pale stool color
Chronic fatigue
Nausea or vomiting
Loss of appetite
Tendency to bruise easily