İNKONTİNANS

İNKONTİNANS

İdrar kaçırma
Yaygın ve çoğu zaman utanç verici bir sorundur. Şiddeti ise öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda bazen idrar kaçırmaktan, tuvalete zamanında varamayacağınız kadar ani ve şiddetli bir idrara çıkma dürtüsüne kadar değişir.

🙌🏻Semptomlar
Çoğu insan ara sıra küçük idrar sızıntıları yaşar. Bazılarıysa küçük ila orta miktarlarda idrarı daha sık kaybedebilir.

⚠️ İdrar kaçırma türleri:

📌Stres inkontinansı. Öksürerek, hapşırarak, gülerek, egzersiz yaparak veya ağır bir şey kaldırarak mesanenize baskı uyguladığınızda idrar sızıntısı.
📌İdrar kaçırma dürtüsü. Ani, yoğun bir idrara çıkma dürtüsünün ardından istemsiz bir idrar kaybı yaşarsınız. Gece boyunca da dahil olmak üzere sık sık idrara çıkmanız gerekebilir. Sıkışma inkontinansı, enfeksiyon gibi küçük bir durumdan veya nörolojik bozukluk veya diyabet gibi daha şiddetli bir durumdan kaynaklanabilir.
📌Taşma inkontinansı. Tamamen boşalmayan bir mesane nedeniyle sık veya sürekli idrar damlaması yaşarsınız.
📌Fonksiyonel inkontinans. Fiziksel veya zihinsel bir bozukluk, zamanında tuvalete gitmenizi engeller. Örneğin, şiddetli artritiniz varsa, pantolonunuzun düğmelerini yeterince hızlı bir şekilde açamayabilirsiniz.
📌Karışık inkontinans. Birden fazla tip idrar kaçırma yaşarsınız.

Neden olabilir?

İdrar kaçırma bir hastalık değildir, bir semptomdur. Günlük alışkanlıklardan, altta yatan tıbbi koşullardan veya fiziksel problemlerden kaynaklanabilir.