İDRAR KAÇIRMA ÖNLEMLER

İDRAR KAÇIRMA ÖNLEMLER

📌Geçici idrar kaçırma
Bazı içecekler, yiyecekler ve ilaçlar idrar söktürücü görevi görebilir – mesanenizi uyarır ve idrar hacminizi artırır:
❕Alkol
❕Kafein
❕Gazlı içecekler ve maden suyu
❕Yapay tatlandırıcılar
❕Çikolata
❕Baharat, şeker veya asit oranı yüksek yiyecekler
❕Kalp ve tansiyon ilaçları, yatıştırıcılar ve kas gevşetici maddeler
❕Yüksek dozda C vitamini

👨🏽‍⚕️Üriner inkontinans, aşağıdaki gibi kolayca tedavi edilebilen bir tıbbi durumdan da kaynaklanabilir:

📌İdrar yolu enfeksiyonu. Enfeksiyonlar mesanenizi tahriş ederek güçlü idrar yapma dürtüsüne ve bazen idrar kaçırmanıza neden olabilir.
📌Kabızlık. Rektum mesanenin yakınında bulunur ve aynı sinirlerin çoğunu paylaşır. Rektumunuzdaki sert, sıkıştırılmış dışkı, bu sinirlerin aşırı aktif olmasına ve idrar sıklığının artmasına neden olur.
📌Kalıcı idrar kaçırma
Üriner inkontinans, aşağıdakiler de dahil olmak üzere, altta yatan fiziksel problemlerin veya değişikliklerin neden olduğu kalıcı bir durum olabilir:

📌Gebelik. Hormonal değişiklikler ve fetüsün ağırlığının artması stres inkontinansına neden olabilir.
📌Doğum. Vajinal doğum, mesane kontrolü için gerekli kasları zayıflatabilir
📌Menopoz. Menopozdan sonra kadınlar, mesane ve üretranın sağlıklı kalmasına yardımcı olan bir hormon olan daha az östrojen üretir. Bu dokuların bozulması, inkontinansı şiddetlendirebilir.
📌Histerektomi. Kadınlarda mesane ve rahim aynı kas ve bağların birçoğu tarafından desteklenir. Bir kadının üreme sistemini içeren herhangi bir ameliyat inkontinansa neden olabilir.
📌Prostat büyümesi. Özellikle yaşlı erkeklerde inkontinans, genellikle iyi huylu prostat hiperplazisi olarak bilinen bir durum olan prostat bezinin genişlemesinden kaynaklanır.
📌Prostat kanseri. Erkeklerde stres inkontinansı veya ani idrar kaçırma, tedavi edilmemiş prostat kanseri ile ilişkilendirilebilir.
📌Engel. İdrar yolunuz boyunca herhangi bir yerde bulunan bir tümör, normal idrar akışını engelleyerek, aşırı akışlı inkontinansa yol açabilir. İdrar taşları – mesanede oluşan sert, taş benzeri kitleler – bazen idrar kaçağına neden olur.
📌Nörolojik bozukluklar