Koenzim Q10

Koenzim Q10, vücudunuz tarafından yapılan, hücrelerinizde enerji üretmeye yardımcı olan ve hücrelerinizin mitokondrilerinde depolanan bir bileşiktir. Koenzim Q10 vücudunuzun her hücresinde bulunmakla birlikte, kalp, böbrekler, akciğerler ve karaciğer gibi en fazla enerji ihtiyacı olan organlarda en yüksek düzeyde bulunur.
Koenzim Q10’un diğer önemli rolü, bir antioksidan görevi görmek ve hücreleri ve DNA’yı oksidatif hasardan korumaktır.
Vücudunuz tarafından üretilen koenzim Q10, yaşla birlikte azalma eğilimindedir. Bu yüzden düzenli olarak dışarıdan alınması gerekmektedir.

Koenzim Q10 eksikliğinin nedenleri:

  • B6 vitamini eksikliği gibi beslenme eksiklikleri
  • CoQ10 sentezi veya kullanımındaki genetik kusurlar
  • Bazı hastalıklarda ihtiyacın artması
  • Mitokondriyal hastalıklar
  • Yaşlanma nedeniyle oksidatif stres
  • Statin tedavilerinin (kolesterol düşürücüler) yan etkileri

Vücutta aşırı miktarda serbest radikal oluşumu, normal hücre işleyişine müdahale edebilen oksidatif hasara yol açar. Bunun sonucunda da hastalığa yakalanma riski artmaktadır. Koenzim Q10 hücreleri oksidatif hasardan koruyarak bazı kronik hastalıkların önlenmesine ve tedavisine yardımcı olmaktadır. Özellikle kalp sağlığını ve kan şekeri regülasyonunu iyileştirerek insülin direnci ve diyabete yardımcı olduğu, kanserin önlenmesinde ve tedaviisnde rol aldığı ve migren sıklığını azalttığı gösterilmiştir. Ayrıca kas yorgunluğuna, cilt hasarına ve beyin ve akciğer hastalıklarına yol açan oksidatif hasarı da azaltabilir.