İnsülin Direnci

İnsülin, pankreas β hücreleri tarafından salgılanan bir peptit hormondur. Besinlerden elde edilne glukozun hücrelere alımını sağlamaktadır. Bu sayede karbonhidrat, lipid ve protein metabolizmasını düzenleyerek ve mitojenik etki ederek hücre bölünmesini ve büyümesini teşvik ederek normal kan glukoz seviyelerini korur. İnsülinin sentezi ve salgılanması, çevresel uyaranlar ve diğer hormonların etkileşimi bağlamında hem besleyici hem de besleyici olmayan faktöreler tarafından düzenlenir.

“İnsülin direnci” terimi genellikle insülinin glikoz alımı, metabolizması veya depolanması üzerindeki etkilerine karşı direnci ifade eder. İnsülin direnci olan kişilerde hücreler insüline normal tepki veremez ve glikoz hücrelere o kadar kolay giremez. Sonuç olarak, vücudunuz kan şekerinizi düşürmeye çalışmak için daha fazla insülin üretse bile kan şekeri seviyeleriniz yüksek kalır.

İnsülin Direnci Riskini Arttıran Durumlar Nelerdir?

• Ailede insülin direnci veya diyabet geçmişi
• Fazla kilolu veya obezite
• Bel çevresi yağlanması
• 45 yaş ve üstü
• Karbonhidrat ağırlıklı diyet,
• Aktif olmayan yaşam tarzı,
• Karaciğer yağlanması
• Yüksek tansiyon ve anormal kolesterol seviyeleri gibi sağlık koşulları
• Gebelik diyabeti öyküsü (Gestasyonel diyabet)
• Kalp hastalığı veya inme öyküsü
• PCOS olarak da adlandırılan polikistik over sendromu

Tanı

Bireyin insülin direnci için risk taşıması durumunda kan testleri yapılmalıdır. Bu kan testlerinin arasında açlık plazma glukoz testi, oral glukoz tolerans testi, HbA1c testi ve hesaplanmış insülin direnci testi (HOMA IR) bulunur.
HOMA IR testi, kişide insülin direnci olup olmadığını belirlemek amacıyla kullanılan bir testtir. Bu test, matematiksel bir formüle göre hesaplanmaktadır. Çıkan sonuç 2.5 üzerinde ise, kişide insülin direnci var demektir. Düzenli diyet ve egzersiz uygulanmaz ise, kişi bir süre sonra şeker hastalığına yakalanma riski altındadır.

Beslenme Tedavisi

Yüksek yağlı diyetler, özellikle doymuş yağ ve trans yağ asitleri açısından zengin diyetler insülin direnci ile yakından ilişkilidir. Yüksek karbonhidratlı diyetler genellikle kısa vadede gelişmiş insülin duyarlılığı ile ilişkilidir. İnsülin salgılanması tüketilen karbonhidratların türüne ve fiziksel şekline bağlıdır. Yüksek glisemik indeksi (GI) dediğimiz kan şekerini çabuk yükselten besinlerden kaçınılmalıdır. Şeker, tatlılar, hamur işleri, beyaz ekmek, pirinç örnek olarak gösterilebilir. Tam tahıl tüketimi arttırılmalı beyaz un yerine tam buğday veya çavdar unu gibi posa içeriği yüksek unlar ve unlu gıdalar tercih edilmelidir. Ara öğünler insülin direnci olan bireyler için yüksek önem taşımaktadır. Kan şekerlerindeki dengesizlikler ve hipoglisemik ataklar ara öğünler yardımıyla giderilebilir.