GLOMERULONEFRİT

GLOMERULONEFRİT

Glomerülonefrit Komplikasyonları;
📌Böbreklerinize zarar verebilir, böylece filtreleme işlevini kaybedebilir. Sonuç olarak, vücudunuzda tehlikeli seviyelerde sıvı, elektrolit ve atık birikir.

📌Akut böbrek yetmezliği: Nefronun filtreleme kısmındaki işlev kaybı, atık ürünlerin hızla birikmesine neden olur. Genellikle kanınızdan fazla sıvı ve atığı uzaklaştırmanın yapay bir yolu olan acil diyalize ihtiyacınız olur.
📌Kronik böbrek hastalığı: Böbrekleriniz yavaş yavaş filtreleme yeteneklerini kaybeder. Normal kapasitenin yüzde 10’undan daha azına kadar kötüleşen böbrek fonksiyonu, yaşamı sürdürmek için diyaliz veya böbrek nakli gerektiren son dönem böbrek hastalığına neden olur.
📌Yüksek tansiyon: Böbreklerinizin zarar görmesi ve bunun sonucunda kan dolaşımında atık birikmesi kan basıncınızı yükseltebilir.
📌Nefrotik sendrom: idrarınızdaki çok fazla protein, kanınızda çok az proteine ​​neden olur. Nefrotik sendrom, yüksek kan kolesterolü ve göz kapakları, ayaklar ve karın bölgesinde şişlik ile ilişkilendirilebilir.
Nasıl Önleyebiliriz?
Çoğunu önlemenin bir yolu yoktur. Ancak, faydalı olabilecek bazı adımlar şunlardır:
💥Boğaz ağrısı veya impetigo ile bir strep enfeksiyonunun derhal tedavi edilmesini isteyin.
💥HIV ve hepatit gibi bazı glomerülonefrit formlarına yol açabilecek enfeksiyonları önlemek için güvenli seks kurallarına uyun.
💥Böbreklerinizin hipertansiyondan zarar görme olasılığını azaltan yüksek tansiyonu kontrol edin.
💥Diyabetik nefropatiyi önlemeye yardımcı olmak için kan şekerinizi kontrol edin. #Glomerülonefrit #glomerulonephritis #dahiliye #içhastalıkları #internalmedicine #doktor #doctor #tedavi #treatment