DİYABET ve SPOR

DİYABET ve SPOR

Diyabetli bireyler spor yapabilir mi? Diyabetli bireyler spor yapabilirler. Spor yapmaları sağlıkları için de son derece faydalıdır. Spor, diyabet için bir yaşam biçimi olmasının ötesinde aynı zamanda bir tedavi yöntemidir. Özellikle Tip 2 diyabetliler spor yaparlarsa insülin dirençleri azalır ve kan şekerleri düşer.Ağır fitness ağırlık kaldırılarak yapılan sporlardan ziyade yürüyüş ve tempolu koşu ve yüzme önerilir. Spor öncesinde sağlık muayenesi ile engel durumumuz aşikar veya gizli kalp hastalığı nöropatik veya damarsal hastalık incelenmesi önemli..her spor sonrası özellikle ayak bakımı gözle muayene yara bere olmaması yıkandıktan sonra vazelin ile nemlendirilmesi çok önemli.
Sporun diyabetin önlenmesinde, tedavisinde ve takibinde nasıl bir önemi var? Spor, diyabetin önlenmesinde, diyabetten korunmamızda ve diyabet tedavisinde çok önemlidir. Hatta en önemli etkinin spor olduğu bile söylenebilir. Tip 2 diyabetlilerde hareketli bir yaşam ve egzersiz yapmak, ortaya çıkmış diyabeti bile geri döndürebilir. Tip 1 diyabetli bireylerde de spor yapıyor olmak kan şekeri kontrolünü kolaylaştırır ve komplikasyon riskini azaltır.
Sağlıkla Kalın
Can individuals with diabetes do sports? Individuals with diabetes can do sports. Exercising is also very beneficial for their health. Sport is not only a lifestyle for diabetes, it is also a treatment method. Especially if people with Type 2 diabetes do sports, their insulin resistance decreases and blood sugars decrease.
Walking, brisk running and swimming are recommended rather than heavy fitness lifting. It is very important to examine your health if there is obvious r hidden heart disease or neuropathic or vascular disease. After sports footcare is very important, check there is no bruise, make visual inspection and to moisten your feet with vaseline after washing
What is the importance of sports in the prevention, treatment and follow-up of diabetes? Sport is very important in preventing and treating diabetes. It’s even said that the most important effect is sports. A dynamic life and exercise in people with type 2 diabetes can even decrease their diabetes. Stay healthy #diabetes #diyabet #dahiliye #internalmedicine