BÖBREK TAŞI ÇEŞİTLERİ VE BESİNLERLE İLİŞKİSİ

BÖBREK TAŞI ÇEŞİTLERİ VE BESİNLERLE İLİŞKİSİ

Başarılı bir şekilde teşhis ve tedavi edilebilirler ve her birinin kendine özgü nedeni olan beş ana türü vardır. Diyetinize ve aile geçmişinize bağlı olarak belirli böbrek taşı türlerini geliştirme olasılığınız daha yüksek olabilir.
📌Kalsiyum Oksalat Taşları;
En yaygın böbrek taşıdır.Bunlar, bitkilerde ve hayvanlarda doğal olarak oluşan bir madde olan oksalat içeriği yüksek gıdalarla bağlantılıdır. Pancar, siyah çay, çikolata, fındık, patates ve ıspanak sayılabilir.
Sürekli olarak kalsiyum oksalat taşları geliştirirseniz, doktorunuz idrar fonksiyonunuzun ve metabolizmanızın daha fazla değerlendirilmesini önerebilir. Bu, en az 24 saatlik bir süre için evde kan testleri ve idrar toplanmasını gerektirir. Doktorunuz ayrıca böbrek taşlarının geri dönme olasılığını azaltmak için diyet değişiklikleri önerebilir.
📌Kalsiyum fosfat böbrek taşlarına, üriner sistemin çalışma şeklindeki anormallikler neden olur. Doktorunuz, genellikle kalsiyum oksalat taşlarıyla aynı anda meydana gelen bu tür taşa herhangi bir idrar veya böbrek probleminin neden olup olmadığını belirlemek için bir dizi kan ve idrar testi isteyebilir.
📌Strüvit Taşlar;Genellikle kadınlarda strüvit taşları belirli tipteki idrar yolu enfeksiyonlarının bir sonucu olarak oluşur. Bu taşlar hızla büyür ve büyür, bazen böbreğin tamamını kaplar. Tedavi edilmeden bırakılırsa, sık ve bazen şiddetli idrar yolu enfeksiyonlarına ve böbrek fonksiyon kaybına neden olabilirler.
📌Ürik Asit Taşları; Erkeklerde daha yaygın olan ürik asit taşları, yeterince su içmeyen veya hayvansal protein açısından zengin bir diyete sahip kişilerde ortaya çıkma eğilimindedir. Ayrıca gut hastalarında, ailede bu tip böbrek taşı öyküsünde veya kemoterapi görmüş kişilerde görülme olasılığı daha yüksektir.
📌Sistin taşlarına, idrarda aşırı miktarda amino asit sistin toplanmasına yol açabilen, sistinüri adı verilen kalıtsal bir genetik bozukluk neden olur. Bu, idrarı böbreklerden mesaneye taşıyan böbrekler, mesane ve üreterlerde taş oluşumuna neden olabilir. #içhastalıklarıuzmanı #dahiliye #böbrektaşı #böbrektaşıtedavisi #tedavi #izmir #alsancak