Alerjik Rinit Nedir?

Alerjik Rinit Nedir?

Alerjik rinit nedir?
Alerjen, alerjik reaksiyona neden olan zararsız bir maddedir. Alerjik rinit veya saman nezlesi, spesifik alerjenlere karşı alerjik bir yanıttır. Polen mevsimsel alerjik rinitte en yaygın alerjendir. Bunlar mevsim değişikliği ile ortaya çıkan alerji belirtileridir.
Alerjik rinit belirtileri
Alerjik rinitin yaygın semptomları şunlardır: Hapşırma, burun akıntısı, tıkalı bir burun, kaşıntılı bir burun,öksürme, Boğaz veya kaşıntılı bir boğaz, kaşınan gözler, sulu gözler, gözlerin altındaki koyu halkalar, sık sık baş ağrısı, aşırı kuru, kaşıntılı ve ağlayabilen kaşıntılı, cilde sahip olmak gibi egzama tipi
Alerjik rinit için risk faktörleri
Alerjiler herkesi etkileyebilir, ancak ailenizde alerji öyküsü varsa alerjik rinit gelişme olasılığı daha yüksektir. Astım veya atopik egzamaya sahip olmak da alerjik rinit riskinizi artırabilir.
Bazı dış faktörler bu durumu tetikleyebilir veya kötüleştirebilir, örneğin: sigara içmek kimyasallar, soğuk sıcaklıklar, nem, rüzgar, hava kirliliği, saç spreyi, parfümler, kolonya, odun dumanı
Bir alerjene temas ettikten hemen sonra bu semptomlardan bir veya daha fazlasını hissedersiniz. Tekrarlayan baş ağrısı ve yorgunluk gibi bazı semptomlar, ancak alerjenlere uzun süreli maruz kaldıktan sonra ortaya çıkabilir. Ateş, saman nezlesinin bir belirtisi değildir.Bazı insanlar semptomları sadece nadiren yaşarlar. Bu muhtemelen büyük miktarlarda alerjenlere maruz kaldığınızda meydana gelir. Diğer insanlar tüm yıl boyunca semptomlar yaşarlar.
Alerjik rinit için risk faktörleri
Alerjiler herkesi etkileyebilir, ancak ailenizde alerji öyküsü varsa alerjik rinit gelişme olasılığı daha yüksektir. Astım veya atopik egzamaya sahip olmak da alerjik rinit riskinizi artırabilir. Bazı dış faktörler bu durumu tetikleyebilir veya kötüleştirebilir, örneğin:sigara içmek, kimyasallar, soğuk sıcaklıklar, nem,rüzgar,hava kirliliği,saç spreyi,parfümle,kolonya,odun dumanı.
What is allergic rhinitis?
An allergen is an otherwise harmless substance that causes an allergic reaction. Allergic rhinitis, or hay fever, is an allergic response to specific allergens. Pollen is the most common allergen in seasonal allergic rhinitis. These are allergy symptoms that occur with the change of seasons.
Symptoms of allergic rhinitis
Common symptoms of allergic rhinitis include:Sneezing, a runny nose, a stuffy nose, an itchy nose, coughing, a sore or scratchy throat, itchy eyes, watery eyes, dark circles under the eyes, frequent headaches,eczema-type symptoms, such as having extremely dry, itchy skin that can blister and weep, hives, excessive fatigue
You’ll usually feel one or more of these symptoms immediately after coming into contact with an allergen. Some symptoms, such as recurrent headaches and fatigue, may only happen after long-term exposure to allergens. Fever isn’t a symptom of hay fever.
Some people experience symptoms only rarely. This likely occurs when you’re exposed to allergens in large quantities. Other people experience symptoms all year long.
Risk factors for allergic rhinitis
Allergies can affect anyone, but you’re more likely to develop allergic rhinitis if there is a history of allergies in your family. Having asthma or atopic eczema can also increase your risk of allergic rhinitis.
Some external factors can trigger or worsen this condition, including:
Cigarette smoke, chemicals, cold temperatures, humidity, wind, air pollution,hairspray, perfumes , colognes, wood smoke, fumes
#alerji #alerjiktinit #doktor #izmir #dahiliye #doctor #internalmedicine