SAFRA KESESİ HASTALIĞI NASIL TEŞHİS EDİLİR?

SAFRA KESESİ HASTALIĞI NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Safra kesesi hastalığını teşhis etmek için doktorunuz size tıbbi geçmişinizi soracak ve karın muayenesi yapacaktır. Bu, karında ağrı olup olmadığını kontrol etmeyi içerir. Aşağıdaki testlerden ve prosedürlerden biri veya daha fazlası kullanılabilir:
-Detaylı tıbbi geçmiş
Yaşadığınız semptomların bir listesi ve herhangi bir kişisel veya aile safra kesesi hastalığı öyküsü önemlidir. Uzun süreli safra kesesi hastalığının herhangi bir belirtisi olup olmadığını belirlemek için genel bir sağlık değerlendirmesi de yapılabilir.
-Fiziksel muayene
-Göğüs ve karın röntgeni
Semptomatik kolesistit, taşlar kalsiyum içeriyorsa bazen abdominal röntgende taş gösterir. Göğsün röntgeni plörezi veya zatürre gösterebilir.Bununla birlikte, X-ışınları safra kesesi hastalığını tanımlamak için en iyi test değildir. Genellikle safra taşı, safra kesesi veya karaciğere bağlı olmayan diğer potansiyel ağrı nedenlerini dışlamak için kullanılırlar.
-Ultrason
Ultrason, vücudunuzdaki görüntüleri üretmek için ses dalgalarını kullanır. Bu test, doktorunuzun safra kesesi hastalığı tanısı koymak için kullandığı ana yöntemlerden biridir. Bir ultrason safra kesesini safra taşı, kalınlaşmış duvarlar, polipler veya kitleler açısından değerlendirebilir. Karaciğerinizdeki herhangi bir sorunu da tanımlayabilir.
-Kolonjiomri
İnvaziv girişimsel olmayan yöntem ile radyasyon almadan safra kanalı ve pankreas kanalını gösteren tıkanma sariliklarinda safra kanal tas tümör pankreas kanal tümör ayrımlarında önemlidir, rahat yapılabilen bir test yöntemidir.
-Diğer testler
CT ve MRI taraması gibi diğer görüntüleme testleri de kullanılabilir. Artan beyaz kan hücresi sayılarını ve anormal karaciğer fonksiyonunu kontrol etmek için kan testleri de yapılır.
Endoskopik retrograd kolanjiyopankreatografi (ERCP) daha invaziv fakat yararlı bir testtir. Ağız içine esnek bir kamera yerleştirilir ve mideyi geçerek ince bağırsağa sokulur. Özel bir X-ışını ile safra kanalı sistemini göstermek için kontrast boya enjekte edilir.
Safra taşı nedeniyle tıkanma şüphesi varsa ERCP özellikle yararlı bir testtir. Tıkanmaya neden olan safra taşı bu prosedür sırasında sıklıkla çıkarılabilir