Yeşil gıdalar sağlıklı beslenmenin son derece önemli bir parçasıdır. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda seçenek vardır ve bunlar yemeklere kolayca dahil edilebilir.Bu yiyeceklerden geniş bir çeşitliliği kullanmak, onları yeterince tükettiğinizden emin olmanın en iyi yoludur, böylece aşağıdaki avantajlardan yararlanabilirsiniz:
Antioksidan Kaynağı;Ispanak ve brokoli gibi çoğu yeşil yiyecek, içinde yüksek miktarda antioksidan içerdikleri için süper yiyecekler olarak kabul edilir. Demir ve çinko gibi diğer önemli besin maddelerine ek olarak çoğu yeşil gıdada bol miktarda A, C ve E bulunur. Antioksidanlar vücudunuzu virüslerden korumada önemli bir rol oynar, bu nedenle sağlık için önemlidirler. Her gün en az üç porsiyon yeşillik yemek, vücudunuza sizi koruyacak kadar antioksidan sağlayacaktır.
Düşük Kalorili;Yeşil yiyecekler, özellikle koyu yapraklı olanlar, büyük miktarda su içerir ve bu da onları kaloriden aşırı derecede tüketir. Bu, mümkün olduğunca çoğunu yiyebileceğiniz ve kilo almanız konusunda endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelir. Aslında, bu yiyecekleri enchiladalar, çorbalar, güveçler ve makarnalar gibi en sevdiğiniz yemeklere eklemek, kalorileri kontrol altında tutarken yemeği toplulaştırmaya yardımcı olabilir, böylece kalori alımında bir sıçrama yapmadan en sevdiğiniz yiyeceklerden daha fazlasını yiyebilirsiniz.
Fitonutrientler;Tüketildikten sonra vücut üzerinde iyi bir etkisi olan yeşil gıdalarda bulunan özel kimyasallardır. Bu özellikler bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur ve sizi hücresel hasara karşı korumaya yardımcı olur. Bu besinlerin geniş bir yelpazesini elde etmek için, yediğiniz yiyecekleri günden güne değiştirmek önemlidir.
Carb Free;Yeşil gıdalarda az miktarda karbonhidrat bulunmasına rağmen, gıdada bulunan karbonhidratlar sağlığınız için önemlidir. Bu belirli karbonhidratlar karmaşıktır, bu nedenle gün boyunca sizi daha uzun süre tutmanıza yardımcı olan çok gerekli fiber ile paketlenirler. Lif ayrıca vücuttaki kirleticileri ve diğer gereksiz şeyleri yakalamaya ve emilmeden önce atmaya yardımcı olur. Lif ayrıca düzenli bağırsak hareketlerinde hayati bir rol oynar.